משכנתא נשמעת כבדה ומעיקה לכולנו, אבל חשוב לזכור שהיא שבאה להגשים לנו חלום – בזכותה אנחנו נוכל סוף כול סוף לקנות בית.

רובנו בעת רכישת הדירה או הבית, נאלצים להשתמש במשכנתא, לרוב זאת ההלוואה הכי גדולה בחיינו. הלוואה שהולכת ללוות אותנו לאורך מספר רב של שנים ,משהו שצריך לשלב באופן חכם ומבוקר בחיינו. צריך גם לתכנן את פירעונה בצורה שתהיה הכי נוחה ומציאותית בעבורנו, עלינו לחשוב על ההווה ועל העתיד המשתנה. קשה לדעת מה יוליד יום אבל צריך לתכנן באופן כללי לפי ההווה ולפי התוכניות העתידיות שלנו.

ניתן להיוועץ בכל בנק עם יועצים מומחים המתמחים במיוחד במשכנתאות ונקראים יועצי משכנתא, יועצים אלו מלווים את הלקוח לאורך כל התהליך של לקיחת המשכנתא. קיימים מגוון רחב של מסלולים שונים ובכל בנק ובנק ניתן להתאים לכל לקוח את המשכנתא המתאימה לו ביותר בהתאם להכנסותיו ואורח חייו. הריביות משתנות בכול מסלול וקיימת גם האפשרות להצמדת המשכנתא למדד או לקיחת משכנתא צמודה למטבע חוץ ועוד.

כיום ברוב הבנקים ניתן לקחת משכנתא ולא רק בבנקים המוגדרים כבנקים למשכנתאות, עדיין ברוב המקומות ישנם סניפים נפרדים העוסקים אך ורק במשכנתאות. מה שאתם צריכים לקבל מהבנק בסופו של דבר הוא הצעה פשוטה נוחה וכדאית, ליווי צמוד ותמיכה. בנק שאתם מרגישים נוח לגשת אליו שיש שם אוזן קשב וגב כלכלי חזק. עליכם לבדוק בבירור מי מהבנקים למשכנתאות ייתן לכם את ההצעה המשתלמת והכדאית ביותר.

אתם יוצאים לדרך ארוכה ומשותפת כדאי שיהיה לכם נעים לעבוד ביחד.

ככל שמחלקים את המשכנתא ליותר שנים כך הריבית עולה בהתאם והסכום הסופי בעבור הבית גדל, אבל עליכם להיות חכמים ולדאוג שההוצאה החודשית על המשכנתא תהיה הגיונית לפי ההכנסות וההוצאות הקבועות. לרוב עושים חישוב שהמשכנתא תהיה כשליש מההכנסות.

לקיחת משכנתא – מה צריך לבדוק

לפני לקיחת המשכנתא יש לעשות בדיקת זכאות ממשרד השיכון שיכולה לחסוך לכם עשרות אלפי שקלים, בנוסף עליכם לעשות ביטוח משכנתא שגם אותה ניתן לקחת במקומות שונים לרוב לכל בנק יש את חברת הביטוח שאיתה הוא עובד, אבל שווה לבדוק האם אתם יכולים לקחת באופן פרטי ביטוח במקום שמתאים לכם. כמו כן כדאי להתייעץ עם רואה החשבון שלכם ולוודא שיש לכם את היכולת להתחייב לרכישה כזו להחזר חודשי בכזה סדר גודל.

כיום ישנה תחרות מאוד גדולה בשוק הבנקים למשכנתאות, כדאי ללכת באופן אישי מבנק לבנק על מנת לקבל הצעות, ישנה אפשרות לגמישות ברגע שיודעים ללחוץ נכון ולשם כך לא מספיק ייעוץ טלפוני