במדינה בה מוסמכים אלפי עורכי דין חדשים בכל שנה והיחס בין מספר עורכי הדין הפעלים לבין מספר האזרחים הוא בין הנמוכים בעולם, התמחות וניסיון מקצועי לבדם כבר אינם מספיקים עבור עורך הדין על מנת להבטיח לעצמו פרנסה.

בעבר נטען שוב ושוב כי על הלקוח למצוא את הפרקליט ולא להיפך, אולם כל מי שמשחק כיום בזירה המשפטית יודע כי בפועל לא כך מתנהלים הדברים. על פי חוקי לשכת עורכי הדין, אסור לעורכי הדין לשדל בעצמם או באמצעות מי מטעמם לקוח פוטנציאלי למסור לידם עבודה מקצועית. אמנם חוקי הלשכה מגבילים את דרכי הפרסום של העוסקים במלאכה, בעיקר בשל הרצון לשמור על כבודו של המקצוע לצד שמירה על הלקוחות מפני ניצול אפשרי בשעתם הקשה,  אך אין הדבר אומר כי עורכי הדין אינם יכולים לגייס לקוחות בדרך חוקית אחרת.

כיום מכירים עורכי דין רבים, החל מהפירמות הגדולות ביותר ועד לעורך הדין הפרטי הנמצא בתחילת דרכו, בחשיבותה של התקשורת ככלי היכול לסייע בקידומם ומיצובם בעין הציבורית. תיקים רבים הם בעלי ערך תקשורתי ויכולים להוות בסיס לכתבות שיביאו לעורך דין המטפל בהם חשיפה תקשורתית ויתרמו לקידום שמו ותדמיתו המקצועית.  מעבר לכך, במידה ומדובר בנושא בעל ערך לציבור הרחב פרסומו באמצעי התקשורת עלול לעורר דיון ציבורי, אשר בסופו של יום ישפיע על דעת הקהל ואולי אף יהיה בעל השלכות על המתרחש בין כתלי בית המשפט עצמו, שהרי שופטי ישראל בתוך עמם יושבים.

הכרה בכללי המשחק החדשים הביאו רבים בתחום להיעזר בשירותים המקצועיים שמעניק איש או משרד יחסי ציבור. אלה סוללים עבור עורכי הדין את הדרך אל גלי הרדיו, דפי העיתון ומסכי הטלוויזיה והאינטרנט על ידי איתור תיקים, תביעות ופסקי דין בעלי פוטנציאל והעברת המידע לכלי התקשורת. במקביל, ידעו אנשי יחסי הציבור לטפל במשברים או למזער נזקים בתיקים מסוימים, ע"י טיפול נכון באמצעי התקשורת והדגשת פרטים שיקדמו את עורך הדין.

אולם למרות שעורכי הדין זקוקים לפרסום כמו כל בעל מקצוע אחר, נדרשת במקרה זה רגישות יתרה והכרה של תחום המשפט והכיסוי התקשורתי המתאים לו.
העיסוק בנושאים בהם מעורבים אינטרסים של לקוחות לצד עורכי דין מחייבת בחירה קפדנית של משרד יחסי ציבור המכיר את הזהירות הנדרשת בעת עיסוק בתיקים הנידונים בבית המשפט ובנושאים משפטיים. מאחר וישנם פתחים רבים לכשלים וטעויות העלולים להתרחש במקרים בהם איש יחסי ציבור מעביר לתקשורת אינפורמציה אותה אין הוא מבין, יש להדגיש כי טיפול נכון של מערך יחסי הציבור יכול לקדם את עסקיו של עורך הדין או הפירמה, אולם טיפול לא מקצועי עלול לגרום לנזק בלתי הפיך. הדבר חשוב עוד יותר לאור העובדה כי עורך הדין הוא זה שנותר להתמודד עם השלכות מעשיו של איש יחסי הציבור.

קרא על יחסי ציבור ברשתות החברתיות בישראל בדגש על רשתות כגום טוויטר, לינקטאין, ופייסבוק באתר של אופיר שפיגל

http://www.ofirpr.co.il