קניית דירה – פתח דבר

קניית דירה הינה עסקה מורכבת וכרוכה בסכומי כסף גבוהים. במאמר זה נסקור עבורכם מספר "כללי זהב" בהתנהלות נכונה בתהליך של קניית דירה. מאחר וכל מקרה הוא שונה, אזי חשוב לציין, כי המאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי מקצועי מאת עורך דין שהינו מומחה לקניית דירה.

המאמר באדיבות משרד עורכי דין עמית ורד – המתמחה בתחום של ליווי עסקאות מקרקעין, כולל קניית דירה. למידע נוסף:

http://www.amitvered.co.il/

המשך עיון מועיל ומפרה.

בדיקת המצב הפיסי של הדירה

טרם ההחלטה בדבר ביצוע עסקת כמו קניית דירה או בית, רצוי לבצע מספר ביקורים בדירה כדי לעמוד מקרוב על מצבה. חשוב לבקר בה לפחות פעמיים עד שלוש ולגוון את שעות וימי הביקור (ימי חול, סופ"ש, בוקר, ערב, וכו').

במקרה מסוים, זוג קונים רכשו דירה ורק לאחר שקיבלו את החזקה בה, גילו שיש גן ילדים ממש מתחת לחלון חדר השינה שלהם. לכן, חשוב לבדוק גם את הבניין וסביבתו.

חשוב לשים לב למערכות הדירה ותקינותם (מצב ארונות, תריסים, ברזים, קירות, וכו'). בדירות גן וגג קיימת במקרים רבים בעיית רטיבות, ויש לבחון האם קיימות בעיות של חדירת מים, או נזילת מים (אם יש מרפסת ושכנים מלמטה – כדאי מאוד לשאול אותם ולוודא).

בדיקה הנדסית

יש כיום חברות המתמחות בתחום של ביקורת מבנים וליקויי בניה טרם קניית דירה או בית. בדירות רבות עשויים להיות קיימים ליקויי בניה רבים, אשר האדם הרגיל והסביר עלול לפספס אותם. חברת בדק בית, או מהנדס בנייה מומחה, הינם מקצוענים וכילו לעלות על בעיות רבות עבורכם. כמו שבקניית מכונית לוקחים אותה לבדיקה במכון רישוי מוסמך, כך גם כאשר מבצעים רכישת דירה, ניתן ואך חשוב לבדוק את הדירה גם ברמה ההנדסית מבחינת תקינותה ולא להסתפק רק בבדיקה משפטית.

בדיקת מצב הזכויות בדירה

יש לבדוק מול המוכרים האם יש בידם נסח טאבו של הדירה. נסח הטאבו מונפק ע"י לשכת רישום המקרקעין וקובע את הבעלות על הדירה, וכן האם יש לגביה מגבלות ו/או הערות, כגון: זכויות צד שלישי, עיקולים, שעבודים, הערות בדבר חריגות בניה, וכיו"ב.

ניתן להוציא נסח טאבו עדכני של הדירה דרך אתר האינטרנט של מדינת ישראל (משרד המשפטים) בקלות ובעלות מאוד נמוכה (התשלום בכרטיס אשראי).

קניית דירה – ייעוץ משפטי

עסקת קניית דירה הינה מורכבת וכוללת אלמנטים רבים. היא גם טומנת בחובה לא מעט סיכונים, במידה ומבוצעת באופן בלתי מקצועי. עורך דין מקרקעין מומחה לקניית דירה יוכל ללוות אתכם והוא הגורם החשוב ביותר שאסור לכם בשום פנים ואופן לוותר עליו.

בישראל יש היום מספר רב ביותר של עורכי דין. ולכן, חשוב מאוד להקפיד לפנות אל עורך דין מומחה לקניית דירה, אשר זו התמחותו הספציפית ויש לו מספר שנות ניסיון (רצוי מעל 10 שנים בפרקטיקה המשפטית הזו).

דבר נוסף, בהקשר זה, חשוב שתהיו מיוצגים ע"י עורך דין לקניית דירה מטעמכם ולא עורך דין אחד המייצג את שני הצדדים, מאחר ועורך דין מטעמכם ישמור על האינטרסים שלכם ויהיה מחויב אך ורק לכם, כדי למנוע ניגוד אינטרסים במסגרת עסקת הקניה של הדירה.

משכנתא לקניית דירה

במידה והנכם מתעתדים ליטול הלוואת משכנתא לשם קניית הדירה, חשוב מאוד לפנות מבעוד מועד לבנק ממשכן ולבדוק מולו את האפשרויות שלכם לקבלת הלוואת משכנתא לקניית דירה. תידרשו להציג לבנק נתונים ו/או מסמכים לגבי מצבכם הכלכלי וההון העצמי שלכם. שלב זה קרוי "אישור עקרוני" לקבלת משכנתא והוא לא מהווה אישור סופי. האישור הסופי יינתן לגבי הדירה הספציפית ולאחר השלמת מסמכים, בדיקת שמאי, חתימת על מסמכי משכנתא, יפוי כוח נוטריוני, ועוד.

שלב זה הינו מאוד חשוב, מאחר ובמידה וחתמתם על חוזה לקניית דירה והבנק לא יאשר לכן הלוואת משכנתא, הדבר לא יהווה עילה לביטול החוזה מצדכם ואתם עשויים להיקלע למצב מאוד לא נעים של הפרת חוזה, על כל הכרוך בכך.