לגרפולוגיה היבטים רבים מאד. אחד מהם, מתייחס לתחום המשפט. גרפולוגיה מתמקדת בקביעת אופי הכותב. גרפולוגיה משפטית איננה בוחנת באופן ישיר את אופיו של הכותב, כי אם נועדה על מנת לזהות אותו על סמך כתב ידו. על מנת לעסוק בתחום זה של גרפולוגיה משפטית יש צורך בלימודים מיוחדים, המכשירים את הלומדים בתחום באופן מעשי ומציעים להם את כל הכלים הנדרשים, על מנת להשתלב בו בהמשך.

מה מאפייניה של הגרפולוגיה המשפטית
עיקר תפקידו של איש המקצוע, המתמחה בתחום גרפולוגיה משפטית, הוא לבחון ולנתח מסמכים משפטיים שונים, תוך התייחסות אליהם מכמה היבטים. גרפולוג משפטי מסוג אחד, הינו זה המסוגל, בעזרת כלים מיוחדים, לגלות את תכונותיו של הכותב, סוג הנייר שעליו נכתב התוכן, סוג הדיו או המדפסת ועוד. מדובר במומחה, הבוחן את תחום זה באופן מדעי ונזקק להכשרה מיוחדת מאד.

גרפולוג מסוג אחר, הינו זה המתייחס אך ורק להשוואות כתב יד, חתימות וכדומה. העוסקים בתחום של גרפולוגיה משפטית יכולים לשמש כעדים בבית המשפט על מנת להגיב על המסמך, שאותו הם בחנו. הם אינם יכולים, לעומת זאת, להעיד על אופי הכותב, על מצבו הרגשי או מצבו הנפשי. גם הם נדרשים להכשרה מתאימה על מנת שיוכלו לעסוק בכך באופן מקצועי ולבחון את כתבי היד בעזרת כלים שונים.

מתי יש צורך בגרפולוגיה משפטית
את הגרפולוגיה המשפטית צריך על מנת לבחון מסמכים משפטיים שונים ולבצע בהם מבחני אמינות כמו מסמכי ירושות, צוואות, מסמכים אחרים כמו שטרות חוב ועוד. במקרים בהם לא בטוחים שהחתימה, המופיעה על המסמך, אכן חתימתו של מי שאמור היה לחתום עליו, פונים אל גרפולוג משפטי על מנת שיבחן חתימה זו. גם לצורך בחינת חתימות על יצירות אמנות שונות, נעשה שימוש בגרפולוג משפטי כדי לבדוק האם מדובר בחתימה מקורית או זיוף. וכמובן, במקרים בהם נשלחים מכתבי איום, נכתב תוכן פוגע או תוכן אחר, בעל הקשר משפטי, בוחרים להשתמש בשירותיו של גרפולוג משפטי.

למה חשוב לשים לב
תחום זה של גרפולוגיה משפטית דורש רמת מקצועיות גבוהה במיוחד. במידה ואתם זקוקים לשירותיו של גרפולוג מסוג זה, עליכם לוודא כי הינו בעל ההכשרה המתאימה לעסוק בכך וכן בעל הניסיון הנדרש. חשוב לזכור שמדובר בכלי עזר בעל חשיבות רבה מאד בתחום המשפט וחוות דעתו של הגרפולוג המשפטי יכולה, לעיתים, להיות זו שתקבע את פסק הדין או ההחלטה לגבי המסמך המשפטי. ולכן, חשוב לבחור גרפולוג משפטי מתאים, כדי להבטיח תוצאות מהימנות.